چکیده پایان نامه-خانم طیبه طالبی دلیر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

عنوان:

  ارزیابی الگو و سیستم پشتیبان تصمیم گیری بالینی بومی تشخیص آمبولی ریه


            

چكيده

مقدمه: آمبولی ­ریه جزء علل مرگ­های ناگهانی شناخته شده است. تشخیص زودهنگام آمبولی ریه به روشهای رایج می تواند وقت گیر و پر هزینه باشد، از این رو استفاده از الگوهای تشخیص هوشمند مورد توجه قرار گرفته است. الگوهای بومی و غیر بومی متعددی برای تشخیص زودهنگام آمبولی ریه وجود دارند که استفاده از آنها  نیازمند ارزیابی دقیق میباشد. در این مطالعه ارزيابي یک مدل بومی تشخیص آمبولي ريه  با استفاده از نرم افزار در محیط اندروید برای تلفن های همراه هوشمند انجام شده است.

روش: این مطالعه به صورت مقطعی و آینده نگر طی چهار مرحله در بیمارستان های امام رضا(ع) و قائم (عج) انجام شد.

مرحله اول: ایجاد چک لیست برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز تشخیص آمبولی ریه طبق نظر توسط متخصصین داخلی و قلب

مرحله دوم:  جمع آوری داده های بالینی بیماران مستعد به آمبولی ریه

مرحله سوم:. ورود اطلاعات در نرم افزار اندروید كه مدل طراحي شده توسط دكتر حسني در آن پياده سازي شده

مرحله چهارم: تحلیل های اماری برروی داده های جمع آوری شده و ارزیابی الگوی تشخیص آمبولی ریه 

نتایج. داد های 480 بیمار مشکوک به آمبولی ریه وارد سیستم شد. تعداد 254 نفر از بیماران(53%) زن و 250 تفر از بیماران(47%) مرد بودند. با استفاده از الگوی مورد مطالعه، تعداد بیماران مبتلا به آمبولی ریه و فاقد آمبولی ریه به ترتیب برابر با 260 (54%) و 220 (46%) نفر تشخیص داده شدند. در بیماران مبتلا به آمبولی ریه 142 بیمار زن (54%) و 118 بیمار (46%) مرد و در بیماران فاقد آمبولی ریه 88 بیمار(40%) زن و 132 بیمار (60%) مرد بودند. میانگین سن بیماران در مردان و زنان به ترتیب برابر با 61 و 60 سال بود. در ارزیابی مدل پیشنهادی مقدار Accuracy= 72.5 % Sensitivity= 73.2  Specificity=%71/6 بود.

نتیجه گیری: ميزان صحت مدل بومی تشخیصی آمبولی ریه  مطالعه دكتر حسني از ديگر مدل هاي تشخیصی مورد استفاده بيشتر بود . لذا می توان گفت توصيه استفاده از مدل های بومی پيشنهادي براي تشخيص بيماري آمبولي مناسب می باشد. همچنین مشاهده گردید استفاده از نرم افزار اندروید در گوشی های همراه پزشکان به علت ذخیره و دسترسی راحت  اطلاعات بیماران در بانک اطلاعاتی، باعث پیگیری بهتر پزشکان در روند تشخیص و درمان بوده است.

کلمات کلیدی. سیستم پشتیبان تصمیم گیری- ارزیابی - آمبولی ریه - اندروید – تلفن موبایل

 


 


 

Please publish modules in offcanvas position.