چکیده پایان نامه- فهیمه ابراهیم زاده

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

عنوان:

 بررسی اثرات استفاده از فناوری شناسایی با استفاده از امواج رادیویی بر ردیابی بیمار در بیمارستان : یک مرور نظام مند

            

چكيده

 مقدمه: عملیات شناسایی بیمار یک فرآیند کلیدی است که پیش از هر پروسه پزشکی انجام می گیرد. فناوری شناسایی از طریق امواج رادیویی، می­ تواند برای شناسایی بیمار به طور خودکار در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گیرد. براساس دانش ما، تاکنون مطالعه­ ای که اثرات استفاده از این فناوری را جهت ردیابی بیمار در بیمارستان­ ها به صورت نظام ­مند گزارش کرده باشد، وجود ندارد. هدف اصلی این پژوهش مرور نظام ­مند تمام مطالعاتی است که تاثیرات استفاده از فناوری شناسایی از طریق امواج رادیویی را جهت ردیابی بیمار در بیمارستان ارزیابی و گزارش کرده ­اند.

 روش كار: پایگاه ­های Pubmed و EMbase مورد جستجو قرار گرفت. تمام مقالات انگلیسی که تا پایان ماه اگوست سال 2015 منتشر شده بودند، در نظر گرفته شدند. مقالاتی وارد مطالعه ما شدند که اثرات سیستم مکان­یابی بلادرنگ با استفاده از RFID را جهت ردیابی بیماران در بیمارستان مورد ارزیابی قرار داده بودند.

 نتايج: از میان 651 مطالعه­ ی بدست آمده، 17 مطالعه بر اساس معیارهای ورود، مرتبط شناخته شدند. از این میان، 29% از مطالعات در ارتباط با اتاق عمل، 11% در ارتباط با بخش اورژانس، 5% در ارتباط با بخش MRI ، 5% در ارتباط با بخش رادیولوژی و 50%  در ارتباط با دیگر بخش ­های بیمارستان انجام شده بودند. در این مطالعات ویژگی­ هایی از سیستم RFID هم چون امکان پذیری (feasibility)، درستی  (accuracy)، دقت (precision) ، قابلیت اطمینان (reliability) ،امنیت (security) ، کارآئی (efficiency) ، زمان (time) و هزینه (cost)  مورد ارزیابی قرار گرفته بودند. در میان این 17 مطالعه ­ی استخراج شده، 41% accuracy  سیستم را ارزیابی کرده بودند که از این میان 71% از صحت و درستی سیستم راضی بودند، 31%  reliability  سیستم را مورد ارزیابی قرار داده بودند که تمام آن ها قابلیت اطمینان سیستم را ثابت کرده بودند، 35%  time را بررسی کرده بودند و تمام آن ها کارایی این سیستم را درکاهش زمان­ های انتظار بیمار و کاهش زمان کاری پزشک و پرستار گزارش کرده بودند، 5% بر روی cost  تمرکز کرده بودند و تمام آن ها کاهش هزینه­ ها را در اثر استفاده مداوم از این سیستم گزارش کرده بودند.

 نتيجه‌گيري: با وجود اینکه اکثر مطالعات تاثیر مثبتی را بر درستی و دقت شناسایی بیمار در اثر استفاده از سیستم RFID گزارش کرده ­اند، اما هنوز شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد این سیستم می ­تواند مکان بیمار را در محیط­ های شلوغ هم­چون اورژانس، به طور صحیح و دقیق شناسایی کند.

 كلمات كليدي: شناسایی از طریق امواج رادیویی، شناسایی بیمار، ردیابی بیمار، بیمارستان

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.