چکیده پایان نامه- سمیه نوروزی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

عنوان:

طراحی و ارزیابی سیستم پیشنهاددهنده میان‌وعده غذای ایرانی برای بیماران دیابتی

            

چكيده

مقدمه: بیماري دیابت یكي ازشایع ترین و مهم ترین بیماري‌هاي متابولیك مي‌باشد كه به علت عوارض متعدد و ناتواني‌هاي عمده و مرگ و مير بالا یكي از مشكلات عمده بهداشتي در جامعه محسوب مي‌گردد. شیوع دیابت نوع 2 در جهان پیامدهای ناخوشایندی را خواهد داشت، که این پیامدها برای کشورهای درحال توسعه بسیار بیشتر خواهد بود؛ بنابراین باید برای بهبود این پیامدها راهکارهایی در نظر گرفته شود؛ یکی از این راهها تغذیه‌درمانی می‌باشد. از آغاز شناسایی بیماري دیابت، ضرورت رعایت رژیم غذایی به عنوان یک عامل با اهمیت در کنترل بیماري شناخته شده است؛ تداوم این روند و استفاده بیماران از رژیم‌هاي تغذیه‌اي، نیازمند افزایش آگاهی بیماران از طریق شرکت در برنامه هاي آموزشی بخصوص آموزش با استفاده از روش‌هاي الکترونیکی است. در سال‌های اخیر تلفن هاي همراه به صورت بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزانه درآمده و عملکردهاي تکنیکی متنوعی را دارا می‌باشند. یکی از این عملکردها استفاده از سیستم‌های پیشنهاددهنده تغذیه مبتنی بر موبایل است، که در نبود متخصص تغذیه تا حد زیادی می‌تواند مشکلات تغذیه‌ای بیماران دیابتی نوع 2 را در مورد مصرف میان‌وعده برطرف نماید.

روش كار: سیستم پیشنهاددهنده میان‌وعده بیماران دیابتی در چهار مرحله تحلیل، طراحی، پیاده‌سازی و ارزیابی انجام شد. سیستم پیشنهاددهنده میان‌وعده بیماران دیابتی، یک برنامه موبایل است که با استفاده از روش انتخاب چرخ رولت به بیماران دیابتی میان‌وعده پیشنهاد می‌دهد.

نتايج: سیستم پیشنهاددهنده میان‌وعده غذایی، سیستمی است که به پیشنهاد میان‌وعده به بیمار دیابتی نوع 2 که مبتنی بر موبایل‌ است، می‌پردازد. کاربران می‌توانند از این سیستم برای تشخیص بهترین رژیم میا‌ن‌وعده با توجه به معیار علاقه و شرایط بیماریشان استفاده کنند. نتایج ارزیابی سیستم پیشنهادهنده میان‌وعده توسط متخصصین تغذیه نشان می‌دهد که این سیستم قادر است میان‌وعده‌های متنوعی را به بیماران دیابتی پیشنهاد دهد. بر طبق نظرمتخصین تغذیه، میان‌وعده‌های پیشنهادداده شده به بیماران با فرهنگ تغذیه‌ای ایران مطابقت دارد؛ و در ارزیابی کلی این سیستم توانسته است نظر کارشناسان تغذیه را به خود جلب کند.

نتيجه‌گيري: مطالعات نشان می‌دهند که عادت‌های غذایی شخص تحت تاثیر آداب و رسوم آن منطقه و شرایط مذهبی فرد می‌باشد. بنابراین سیستم پیشنهادهنده‌ تغذیه‌ای در پیشنهادات خود موفق عمل می‌کند که فاکتورهای فرهنگی و آداب و سوم آن منطقه را درنظر گرفته باشد و همچنین با توجه به شرایط آب‌و هوایی کشورمان و چهار فصل بودن آن و به تبع آن، میان‌وعده‌هایی که، مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد به شدت تحت تاثیر این فاکتور است، به همین دلیل در این سیستم به آیتم فصل توجه ویژه‌ای شده است و میان‌وعده‌های پیشنهاد شده با توجه به فصل به بیمار دیابتی پیشنهاد می‌شود.


    

 

Please publish modules in offcanvas position.