چکیده پایان نامه-سهیل هشترخانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

عنوان:

 شناسایی فاکتورهای تعیین‌کننده در تشخیص بیماری تب مالت انسانی با استفاده از تکنیک­ های داده‌کاوی

            

چكيده

مقدمه: تب مالت یا بروسلوز یک بیماری قابل انتقال بین انسان و دام است که از طریق حیوانات آلوده و فرآورده ­های آن‌ها منتقل می­ شود. استان خراسان رضوی که به عنوان استانی با بروز بالا طبقه­ بندی می ­شود، یکی از مناطق مورد توجه در کنترل بیماری تلقی می­ شود. هدف این مطالعه بررسی خصوصیات اپیدمیولوژیک  بیماری در منطقه می ­باشد.

روش كار: اطلاعات مربوط به 5743 مورد بیماری در استان خراسان رضوی در طی 5 سال (1388 الی 1392) و اطلاعات زیست‌محیطی و دامی مربوط به شهرستان­ های استان مورد تجزیه تحلیل قرار گرفت. از روش ­های آمار توصیفی برای توصیف ویژگی­ های بیماران و محل سکونت آن‌ها استفاده شد. از تکنیک استخراج قوانین انجمنی که یکی از تکنیک های داده‌کاوی است برای کشف قوانین پنهان متغیرها و از روش خوشه ­بندی داده‌ها برای خوشه‌بندی و توصیف ویژگی­ های بیماران استفاده شد.

نتايج: میانگین بروز بیماری در استان 26 در صد هزار نفر می ­باشد که در شهرهای درگز، تخت جلگه و رشتخوار میزان بروز بالاتر بود. در سه سال اول مطالعه تعداد موارد بروز روند افزایشی و در دو سال بعد روندی کاهشی داشته است و در ماه ­های اردیبهشت تا شهریور بیشترین موارد بروز رخ داده است. 85%  بیماران ساکن روستا و 15 درصد ساکن شهر بودند. زنان (1/43%) و مردان (9/56%) موارد را به خود اختصاص دادند. شغل ­های خانه ­دار (9/33%) و کشاورز-دامدار (8/27%) بیشترین موارد بیماری را داشتند. میانگین سنی بیماران 1/18±04/33 بود.2/77 درصد سابقه مصرف لبنیات غیرپاستوریزه را داشته ­اند که شیر (4/91%) و پنیر (4/21%) بیشترین مصرف را داشتند. نه قانون توسط تکنیک قوانین انجمنی با تائید فرد خبره به عنوان معنی ­دار تشخیص داده شد که الگوهای پنهان بین متغیرها را نشان داد. داده ­های بیماران در 3 خوشه توسط تکنیک خوشه­ بندی تقسیم شد که خصوصیات متفاوت بیماران را نشان داد.

نتيجه‌گيري: با توجه به بروز بالای بیماری در شهرهای درگز، تخت جلگه و رشتخوار و اینکه جوانان 10 الی 30 سال و روستاییان بیشتر از سایر اقشار در معرض ابتلا هستند، نیاز به انجام اقدامات پیش­گیرانه در این گروه­ ها بیشتر احساس می­ شود.

كلمات كليدي: تب مالت، بروسلوز، داده‌کاوی


    

 

Please publish modules in offcanvas position.