چکیده پایان نامه-الهه ابراهیمی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

عنوان:

شبیه‌سازی اثرات احتمالی تغییر زاویه­ صفحه­ دریچه­ آئورت در ایجاد Mismatch

            

چكيده

مقدمه: در مطالعات بالینی نشان داده‌ شده است که زاویه دریچه آئورت با افزایش سن تغییر می ­کند، ولی تاکنون مطالع ه­ای بر روی اختلالات احتمالی که در اثر این تغییر به وجود می‌آیند­ انجام نگرفته است. شبیه ­سازی بالینی یکی از انواع شبیه­ سازی در انفورماتیک پزشکی است که به مطالعه، تجزیه‌ و تحلیل و تکرار رفتار اجزای بدن، بیماری­ ها و فرآیندهای بیولوژیکی می­ پردازد. هدف اصلی این پژوهش بررسی اثرات تغییر زاویه صفحه دریچه آئورت در ایجاد اختلالات همو دینامیکی در پروفایل جریان گذری از دریچه و تاثیر آن در ایجاد Prosthesis-Patient Mismatch (PPM) بود.

روش كار: مشخصات مربوط به هفتاد و دو مدل ایده ­آل از دریچه آئورت در ریشه آن و جریان خون پمپاژ شده از بطن چپ، در هشت زاویه مختلف تعیین گردید. مدل‌ها با استفاده از روش اجزای محدود[1]پیاده­ سازی شدند. هم‌زمان به علت نبود پایگاه داده مناسب اکوکاردیوگرافی، از افراد نرمال در سنین مختلف اکوکاردیوگرافی انجام پذیرفت. پس از جمع­ آوری کلیه اطلاعات، بررسی و تحلیل دقیق ­تری بر روی این نتایج صورت گرفت.

نتايج: از مجموع 114 آزمون اکوکاردیوگرافی، 74 نمونه برای تحلیل نهایی انتخاب شدند. سن افراد شرکت ­کننده در بازه 18 تا 66 سال با میانگین 41.88 سال بود. با استفاده از رگرسیون خطی ساده مشخص گردید زاویه ریشه آئورت-سپتوم در هر دو فاز سیستول و دیاستول (P < 0.001) و نیز زاویه آئورت-سپتوم در فاز سیستول (P < 0.05) و در فاز دیاستول (P < 0.001)، دو زاویه قابل اندازه ­گیری در اکوکاردیوگرافی هستند که با فرآیند افزایش سن ازنظر آماری ارتباط معنادار دارند.

پس از یکپارچه نمودن نتایج مدل های شبیه­ سازی شده و بررسی بردارهای سرعت مشخص شد دو جریان گردابی در ناحیه خمیدگی مدل‌ها وجود دارد که با افزایش زاویه بیش­تر می­ شوند. این دو گرداب که در بالا و پایین بخش خمیدگی قرار دارند، به‌شدت مجرای عبور جریان را تنگ می­ نماید. درنتیجه سرعت جریان به‌طور چشم­گیر به ­ویژه در زاویه­ های 60 و 70 درجه افزایش می ­یابد و سایر پارامترها نیز به‌شدت تحت تأثیر قرار می­ گیرند.

نتيجه‌گيري: بررسی کانال­ های سرعت در زاویه­ های مختلف کاهش احتمالی مساحت موثر دریچه[2] را نشان می­ داد که بررسی بردارهای سرعت این احتمال را قوی­تر ساخت. لذا می­ توان نتیجه گرفت که با افزایش زاویه صفحه دریچه آئورت از سطح مساحت موثر دریچه کاسته می ­شود. درنتیجه احتمال بروز و یا تشدید PPM افزایش می ­یابد.

كلمات كليدي: شبیه سازی بالینی، زاویه آئورتومیترال، Prosthesis-Patient Mismatch (PPM)

 

 [1] Finite Element Method (FEM)

[2] Effective Orifice Area (EOA)


    

 

Please publish modules in offcanvas position.