چکیده پایان نامه- مصطفی کمالی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

عنوان:

طراحی و ارزیابی نرم ­افزار پیشنهاد دهنده­ کد تشخیصی مبتنی بر نگاشت مفهومی بومی اصطلاحات تشخیصی بیماری

های قلب و عروق


             

چكيده

 مقدمه:

اهمیت طبقه ­بندی بیماری ­ها جهت تسهیل در تحقیقات و پژوهش­ های پزشکی مشهود می ­باشد. طبقه ­بندی تشخیص­ های پزشکی عموماً با استفاده از سیستم طبقه ­بندی بین ­المللی بیماری ­ها انجام می­ گیرد. گاهی اوقات در پرونده­ های پزشکی بیماران اصطلاحات تشخیصی به نحوی است که نیازمند معادل ­سازی آن‌ها مطابق با سیستم طبقه­ بندی بین­ المللی بیماری­ ها می­ باشد. به‌منظور استفاده بهینه از پرونده ­های پزشکی بیماران استفاده از فن­آوری اطلاعات مخصوصاً طراحی و ایجاد نرم­ افزارهای کاربردی در طبقه­ بندی و کدگذاری تشخیص ­های پزشکی بومی توصیه شده است. این پژوهش با هدف شناسایی تشخیص­ های بومی قلب و عروق و ایجاد نرم ­افزاری برای طبقه­ بندی و کدگذاری آن‌ها انجام گرفته است.

روش:

 این پژوهش از نوع مطالعات کاربردی می­ باشد که بر روی 500 پرونده پزشکی در بیمارستان­ های امام رضا (ع) و قائم (عج) شهر مشهد در سال 1393 انجام گردید. نگاشت مفهومی بین اصطلاحات تشخیصی پرونده ­های پزشکی انتخاب شده و سیستم طبقه­ بندی بین ­المللی بیماری ­ها صورت گرفت. داده­ ها از طریق مشاهده، مصاحبه، و چک­ لیست گردآوری و نرم­ افزاری برای کدگذاری تشخیص­ ها طراحی گردید. ضریب توافق کدگذاری در ارتباط با تشخیص ­های­ نهایی اول و دوم ثبت شده در پرونده پزشکی بیماران بین سه ارزیاب­ از طریق همبستگی بین گروهی محاسبه گردید.

نتایج:

در این پژوهش، 1081 کد تشخیص بیماری­ های قلب و عروق مورد بررسی قرار گرفت. 676 مورد از این تشخیص ­ها در فرم خلاصه پرونده ثبت شده بودند. همچنین مشخص گردید که 36 مورد از تشخیص­ های قلب و عروق به زبان فارسی و 1045 مورد به زبان انگلیسی ثبت شده بودند. تعداد تشخیص­ های بومی و اختصارات به همراه کدهای ثبت شده در پرونده پزشکی  به 147 مورد رسید. میزان توافق کدگذاری بین ارزیاب­ ها در مورد تشخیص­ های­ نهایی اول و دوم 70 و 88 درصد به دست آمد.

نتیجه­ گیری:

 با توجه به میزان توافق بسیار خوب کدگذاران، در مورد اصطلاحات تشخیصی بومی قلب و عروق که توسط نرم­ افزار انجام گردید، می­ توان این‌گونه بیان نمود که نرم ­افزار کاربردی طراحی‌شده، از قابلیت اطمینان بالایی در کدگذاری برخوردار بوده و می­ توان از آن در بخش ­های مختلف بیمارستان، ازجمله بخش مدارک پزشکی، مطب ها و مراکز تحقیقاتی قلب و عروق، جهت طبقه­ بندی تشخیص­ ها استفاده نمود.

کلید واژگان:

 تشخیص­ بومی قلب و عروق، کدگذاری، نرم ­افزار، ICD

 

Please publish modules in offcanvas position.